Za pouhé čtyři roky se ze stážistky stala nejmladší členkou širšího managementu – seznamte se s Lenkou Milaberskou

Myslíš, že na velkou kariéru nemáš ještě věk? Nám to nevadí!

Doslova raketová kariéra. Tak by se dala nazvat cesta, kterou Lenka Milaberská absolvovala v naší společnosti. Nastupovala původně na stáž při vysoké škole, už čtyři roky poté ale usedla v širším managementu společnosti. Osmadvacetiletou manažerku výrobní jednotky na její práci baví hlavně různorodost, a také skvělí kolegové, kteří ji inspirují doslova každý den. V rozhovoru nám mimo jiné prozradila, co stojí za jejím úspěchem, jak dobíjí baterky, i proč je Philip Morris nejlepší místo na rozjezd kariéry.

  • Lenko, řekneš nám na úvod, jak dlouho u nás pracuješ?

Teď to jsou čtyři roky a dva měsíce, nastupovala jsem v srpnu 2017 nejprve na stáž při vysoké škole, a po roce jsem přestupovala na hlavní pracovní poměr. V té době jsem sice ještě Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Jindřichově Hradci dodělávala, zbývala mi ale už jen diplomová práce, takže jsem se do pracovních povinností mohla vrhnout naplno.

  • A jak se stáž proměnila v hlavní pracovní poměr?

Už v průběhu stáže jsem avizovala, že bych měla zájem do firmy Philip Morris nastoupit, a protože zájem o mne měli i ve firmě, nabídli mi pozici Management Trainee Operations, což se neděje tak často a čehož si opravdu vážím. V následujících dvou letech jsem si tak mohla každý půlrok vyzkoušet práci v jiném oddělení, a díky tomu jsem si udělala poměrně dobrý obrázek o fungování celé společnosti. Hlavně jsem ale mohla pracovat na mnoha různorodých projektech, což mě moc bavilo.

  • Kde jsi po těch dvou letech nakonec zakotvila?

Po zahraniční stáži v Turecku, která byla mou poslední pozicí v rámci Management Trainee Operations, a kterou bohužel předčasně ukončil covid, jsem nastoupila do oddělení kvality. Jako Quality Engineer jsem tu měla na starosti především implementaci globálních projektů. Na mou první vedoucí pozici Supervisor Quality Manufacturing jsem nastoupila letos v únoru. V této roli jsem odpovídala za kvalitu hotových výrobků továrny. Pak ale přišla ještě jedna nabídka, a to na pozici manažerky výrobní jednotky, kterou dělám dnes.

  • Jak dlouho to tedy od nástupu na stáž až do managementu společnosti trvalo?

Od začátku mé stáže to do chvíle, kdy jsem nastoupila na pozici manažerky výrobního oddělení, trvalo čtyři roky, takže ano, bylo to poměrně rychlé (smích). V mém okolí jsou ale i další kolegové, kterým cesta do vedení trvala jen pár let. Pokud tedy někdo přemýšlí, jestli do firmy Philip Morris nastoupit, měl by to udělat – jde o místo, kde jsou možnosti kariérního růstu opravdu veliké.

  • Asi můžeme prozradit, že jsi také nejmladší členkou našeho širšího vedení. Co bys poradila dalším mladým lidem, kteří chtějí budovat svou kariéru?

Poradila bych jim, že je důležité najít rovnováhu mezi respektem ke zkušenějším kolegům a přirozenou snahou všech mladých měnit zaběhnuté postupy. Studenti mají často pocit, že už všechno vědí a umějí to udělat líp, což ale není vždycky pravda. Díky respektu ke zkušenějším kolegům se toho člověk opravdu hodně naučí a začne chápat souvislosti. Pokud se to celé propojí s novým pohledem na věc, vznikají řešení, která ve výsledku všem ušetří práci i čas a z nichž profitují i zkušenější kolegové.

  • Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Nejdůležitější náplní mého dne je práce s mým týmem, se kterým se pravidelně scházíme, abychom vyhodnotili výrobní výsledky a v návaznosti na ně si stanovili priority na daný den. Nedílnou součástí těchto schůzek je také téma bezpečnosti zaměstnanců a kvalita výrobků. Řeším ale také rozvoj jednotlivých členů týmu, optimalizaci nákladů, nastavování cílů pro jednotlivé stroje a hledání způsobů, jak všechny k jejich plnění správně motivovat.

  • Co tě na práci s lidmi baví?

Vlastně skoro všechno, i když je to zároveň velmi náročné, a to nejen proto, že jsme každý úplně jiný. Nejvíc mě baví, že se díky práci s lidmi stále učím něco nového. A teď nemluvím jen o příjemných ale i o těch nepříjemných situacích, kdy musíš řešit, že se něco nepovedlo, nebo že si přeješ, aby se to příště udělalo jinak.

  • Bylo těžké naučit se ostatním říkat nepříjemné věci?

Samozřejmě to není vůbec jednoduché, ale je to součást práce vedoucího. Důležité je neřešit problémy v afektu. Nepříjemné rozhovory si nejprve nechávám projít hlavou a srovnám si, co chci tomu druhému říct, a co bych chtěla, aby bylo do budoucna jinak. Kritiku je také důležité sdělovat konstruktivně, a ještě důležitější je dát prostor druhé straně k vysvětlení situace, na které se neshodujeme. Díky tomu většinou dokážou obě strany pochopit, proč k takové situaci došlo, a nakonec se dohodnou na řešení, které oběma vyhovuje.

  • Jaký máš v práci tým?

m a lidé, se kterými pracuji, jsou asi tím nejdůležitějším faktorem, proč mě práce pro firmu Philip Morris tolik baví. I když to tak na první pohled nevypadá, nejsme natolik velká firma, abychom se tu neznali osobně. Komunikace je tu proto velmi otevřená a výjimkou není ani tykání. Výhodou je i skutečnost, že se známe také s lidmi z dalších afilací po světě, s nimiž pravidelně spolupracujeme.

Navíc se mi líbí, jak se tu o nás zaměstnance starají. Máme tu krásné prostředí včetně prostor, kde si může každý odpočinout nebo popovídat s kolegy, součástí výrobního závodu je také historická budova s nádhernou zahradou, a nechybí ani kavárna. Nemluvě o celé řadě dalších benefitů, kde jedním z těch nejnovějších je podpora obou rodičů, kterým firma Philip Morris poskytuje nejen několikatýdenní volno, ale ještě jim kompenzuje čistou mzdu. Je toho zkrátka víc než dost.

  • V Kutné Hoře tě známe jako tu, která snad ani nezná špatnou náladu. Co děláš pro to, abys měla každé ráno úsměv na tváři?

Pro dobrou náladu v práci je nejdůležitější odpočinek. Práce s lidmi, která je mou hlavní náplní, je hodně náročná na psychiku a člověk na práci často nepřestává myslet ani ve chvíli, kdy z ní odejde. Síly se snažím načerpat při různých kreativních činnostech – ráda maluji nebo se věnuji kaligrafii. To jsou koníčky, při kterých dokážu úplně vypnout. Baterky ale také dobíjím na józe, a když je hezky, vyrážíme s mým partnerem na procházky nebo na výlety do přírody.

Lenko, děkujeme za moc milý rozhovor a přejeme ti, aby se tvoje kariéra ubírala přesně tím směrem, jakým si přeješ!

Chcete stejně jako Lenka Milaberská tvořit ve firmě Philip Morris svoji kariéru? Rádi vás mezi sebou přivítáme! Přehled volných pozic najdete na webu #Tvořímedějiny.

Mohlo by vás zajímat

Všechny novinky
Program Empower your Early Career: cestujte mezi projekty, týmy i zeměmi. 14. 5. 2024

Program Empower your Early Career: cestujte mezi projekty, týmy i zeměmi.

Čas a úsilí investované do seberozvoje je jen a jen na nás samotných. Jako firma však děláme maximum pro to, abychom našim zaměstnancům poskytli plnou podporu. 19. 7. 2023 Doporučujeme

Čas a úsilí investované do seberozvoje je jen a jen na nás samotných. Jako firma však děláme maximum pro to, abychom našim zaměstnancům poskytli plnou podporu.

Miroslav Wagner: Management Trainee program byl pro začátek kariéry skvělá volba 10. 11. 2022

Miroslav Wagner: Management Trainee program byl pro začátek kariéry skvělá volba

Lze ve Philip Morris skloubit práci a studium? Je to náročnější, ale stojí to za to, říká Eliška Ctiborová 21. 6. 2022

Lze ve Philip Morris skloubit práci a studium? Je to náročnější, ale stojí to za to, říká Eliška Ctiborová

Práce snů v továrně Philip Morris: Příležitosti jsou u nás neomezené, říká šéf výroby Michal Záboj 25. 4. 2022

Práce snů v továrně Philip Morris: Příležitosti jsou u nás neomezené, říká šéf výroby Michal Záboj

Z gastronomie k pořádání eventů ve Philip Morris: Michal Šimůnek zavzpomínal na neuvěřitelné zážitky 20. 4. 2022

Z gastronomie k pořádání eventů ve Philip Morris: Michal Šimůnek zavzpomínal na neuvěřitelné zážitky

„Rovné příležitosti lákají do Philip Morris talenty. Mají tu příležitost realizovat své nápady,“ říká Katka Sládková 21. 2. 2022 Doporučujeme

„Rovné příležitosti lákají do Philip Morris talenty. Mají tu příležitost realizovat své nápady,“ říká Katka Sládková

Jsme 2. nejlepší Top Employer v České republice 25. 1. 2022

Jsme 2. nejlepší Top Employer v České republice

Jaromír Válek: Je pro mě ohromně cenné, že jsem součástí firmy, která vnímá potenciál každého člověka 21. 12. 2021

Jaromír Válek: Je pro mě ohromně cenné, že jsem součástí firmy, která vnímá potenciál každého člověka

"Principy projektového řízení si nacházejí víc a víc příznivců", říká Lada Syslová, která řídí Project Management Office (PMO) 26. 11. 2021

"Principy projektového řízení si nacházejí víc a víc příznivců", říká Lada Syslová, která řídí Project Management Office (PMO)

„Ve Philip Morris si díky IQOS Clubu plním své sny,“ říká Katka Muráni, která stojí za jeho vybudováním 22. 11. 2021 Doporučujeme

„Ve Philip Morris si díky IQOS Clubu plním své sny,“ říká Katka Muráni, která stojí za jeho vybudováním

Den otevřených dveří v Kutné Hoře 18. 11. 2021

Den otevřených dveří v Kutné Hoře

Projekt spojení IQOS a prémiové kávy si našel cestu k zákazníkům 9. 11. 2021

Projekt spojení IQOS a prémiové kávy si našel cestu k zákazníkům

„Prémiová značka si žádá exkluzivní odměny,“ říká manažerka, která vybudovala špičkový věrnostní klub 14. 10. 2021

„Prémiová značka si žádá exkluzivní odměny,“ říká manažerka, která vybudovala špičkový věrnostní klub

Vážíme si všech našich rodičů! Proto si užívají až 18 týdnů volna s plnou finanční kompenzací 8. 9. 2021 Doporučujeme

Vážíme si všech našich rodičů! Proto si užívají až 18 týdnů volna s plnou finanční kompenzací

Klíče od bytu s novou prací hned první den 2. 9. 2021 Doporučujeme

Klíče od bytu s novou prací hned první den

Philip Morris tvoří dějiny. Ale co to znamená? 19. 8. 2021

Philip Morris tvoří dějiny. Ale co to znamená?

Jak u nás probíhá výběrové řízení na pozici Technik výroby? 24. 6. 2021

Jak u nás probíhá výběrové řízení na pozici Technik výroby?

Tomáš Čech: Poslední 2 roky jsme neměli úraz, který by vyžadoval pracovní neschopnost 1. 6. 2021

Tomáš Čech: Poslední 2 roky jsme neměli úraz, který by vyžadoval pracovní neschopnost

Marta Barbara Keszczyk: Svět retailu a online se můžou krásně doplňovat 26. 4. 2021 Doporučujeme

Marta Barbara Keszczyk: Svět retailu a online se můžou krásně doplňovat

Poznejte naši expertku na nábor nových kolegů a dobrou kávu 2. 3. 2021 Doporučujeme

Poznejte naši expertku na nábor nových kolegů a dobrou kávu

Představujeme naše dimenze chování 17. 2. 2021

Představujeme naše dimenze chování

Získali jsme ocenění Top Employer 2021 22. 1. 2021

Získali jsme ocenění Top Employer 2021

Darovali jsme stovky litrů dezinfekce, přes 200 000 roušek a generátory ozonu 5. 1. 2021

Darovali jsme stovky litrů dezinfekce, přes 200 000 roušek a generátory ozonu

Projektu Pomáháme sestřičkám jsme darovali 1 000 000 Kč. 2. 12. 2020

Projektu Pomáháme sestřičkám jsme darovali 1 000 000 Kč.

Spustili jsme projekt Jídlo potřebným 24. 11. 2020

Spustili jsme projekt Jídlo potřebným

Rozdali jsme 900 tabletů seniorům 21. 10. 2020

Rozdali jsme 900 tabletů seniorům

Jak to u nás vypadá?

Spolujsme silnější

Za velkými změnami stojí vždy velké týmy. V práci trávíme většinu života, proto je naší prioritou, abyste tu byli spokojení.